DNI. Dobra Nowina z Idalina nr 2

 

Przekazujemy Państwu do rąk drugi numer naszego parafialnego kwartalnika. Wiodący temat tego numeru wyznacza wydarzenie, którym już żyje dziś Kościół, mianowicie kanonizacja papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Na tej uroczystości naszą parafię reprezentować będzie, jak Bóg pozwoli, liczna, bo prawie pięćdziesięcioosobowa pielgrzymka (nie licząc tych, którzy udają się do Rzymu „na własną rękę” lub z innymi grupami).
Mamy świadomość świętości uśmiechniętego, dobrego papieża Jana i przełomowego znaczenia jego pontyfikatu; cieszymy się jego kanonizacją i dziękujemy za nią Bogu. W naszej gazecie ograniczymy się jednak do treści związanych z o wiele bliższą nam w czasie i w sercu postacią papieża Polaka. W pierwszej części, w całości poświęconej Janowi Pawłowi II, przedstawimy m.in. wspomnienia spotkań z błogosławionym papieżem: i tych sprzed 2 kwietnia 2005 r., i tych, które odbywały się już w wymiarze tajemnicy świętych obcowania, gdy pielgrzymowaliśmy do jego grobu. W tym właśnie wymiarze przeżywaliśmy dzień 7 października 2012 r., gdy ks. biskup Henryk Tomasik wprowadzał do naszej świątyni relikwie bł. Jana Pawła II.
Również w innych działach widoczny będzie główny temat numeru. W bloku pt. „Nasi patroni”, po prezentacji w pierwszym numerze św. Stefana, w kolejnych numerach będziemy przedstawiać świętych, obecnych w naszej świątyni w znaku relikwii. Rozpoczynamy tę prezentację właśnie od bł. Jana Pawła II. W tym dziale stałe miejsce ma sługa Boży prymas Stefan kardynał Wyszyński. W tym numerze wyjątkowo odeszliśmy od porządku chronologicznego przedstawiania biografii Prymasa Tysiąclecia, by skoncentrować się na relacjach łączących go z Janem Pawłem II. Również młodzieżowa część naszej redakcji w swoim dziale („DNI młodych”) dużo miejsca poświęciła błogosławionemu papieżowi.
Oprócz tematów związanych z Janem Pawłem II, znajdą nasi Czytelnicy – mam taką nadzieję – wiele innych interesujących dla siebie artykułów. W dziale „Życie wiarą” polecamy katechezę, kazanie i refleksję biblijną oraz kalendarz liturgiczny, który na pewno pomoże bardziej świadomym przeżywaniu liturgii. DNI to również przypominanie naszej historii, którą chcemy „ocalić od zapomnienia”. Będą więc Państwo mogli przeczytać m.in. o pierwszej Mszy św. na Idalinie, wspomnienia wieloletniego kościelnego, p. Henryka Drabika, także o tych, którzy zapisali się mocno w naszej historii: ks. Zbigniewie Sieroniu, jednym z dwóch pierwszych wikariuszy i ks. Łukaszu Pyszczku, kolejnym naszym kapłanie – ziomku. „DNI młodych” to dobre nowiny o naszej młodzieży i to, co oni sami przygotowali: m.in. teatr, sport, zimowisko i przede wszystkim wspomnienia o Janie Pawle II – przyjacielu młodzieży.
Dołączamy do naszego kwartalnika jeszcze jeden dział: „Z Kroniki Parafialnej”. Informujemy w nim o tych naszych Parafianach, których Pan wezwał z tego świata oraz o tych, którzy na ten świat przyszli i stali się dziećmi Bożymi przez sakrament chrztu św. Jednych i drugich polecamy modlitwie naszych Czytelników. Przedstawiamy też w telegraficznym skrócie ważniejsze wydarzenia minionego kwartału.
Na koniec „Rozmaitości”, a w nich twórczość poetycka naszych Parafianek, przepis kulinarny „na czasie.
Oddajemy ten numer do rąk Czytelników tuż przed najważniejszymi przeżyciami roku liturgicznego. Przed nami Wielki Tydzień, a bezpośrednio przed nim rekolekcje wielkopostne (10-13.04), które poprowadzi ceniony w Polsce rekolekcjonista, ks. dr Piotr Turzyński, wicerektor naszego seminarium. Większość naszych Parafian pamięta go dobrze m.in. z misji św. przed peregrynacją Kopii Jasnogórskiego Obrazu i z homilii na mszach św. w ramach nowenny, którą przygotowywaliśmy się do trzydziestej rocznicy śmierci prymasa Wyszyńskiego. Osobiście bardzo sobie cenię przyjaźń z ks. Piotrem od młodzieńczych lat i znam go na tyle dobrze, że mogę zapewnić, iż piękne i trafiające do serca ewangeliczne słowa oraz żarliwą za nas modlitwę rekolekcjonisty mamy gwarantowane. Z pewnością nie poskąpi nam swej łaski także Pan Jezus. Pozostaje więc jeszcze tylko nasza wola, otwarcie serc, poświęcony czas, a będziemy wszyscy mogli się cieszyć błogosławionymi owocami rekolekcji.
W imieniu Redakcji wszystkim naszym Czytelnikom składam serdeczne życzenia dobrego przeżycia rekolekcji i Wielkiego Tygodnia, by w ten sposób przygotowane serca, mogły prawdziwie wypełnić się radością wielkanocnego Poranka. Niech Chrystus Zmartwychwstały ożywi swą łaską wiarę, nadzieję i miłość; niech umocni odwagę radosnego o Nim świadczenia; niech błogosławi Wam i Waszym rodzinom!

ks. Andrzej Jędrzejewski

DNInr2str1