19.11.2013: czwarta rocznica śmierci ks. prał. Stanisława Makarewicza – pielgrzymka do Sandomierza i Kałkowa

Stało się już tradycją w naszej parafii, że w rocznicę śmierci ks. prałata Stanisława Makarewicza naszą pamięć i wdzięczność wyrażamy obecnością i słowami modlitwy przy grobie naszego pierwszego proboszcza. Ponad pięćdziesiąt osób z ks. proboszczem Andrzejem Jędrzejewskim modliło się dziś na sandomierskim cmentarzu, był też odczytany przez Piotrka Janikowskiego wiersz napisany na tę okazję przez jedną z naszych parafianek oraz – jak co roku – wzruszające spotkanie z bratem ks. prałata, p. Zygmuntem Makarewiczem. W tym roku, po nawiedzeniu grobu ks. prałata, mimo pięknej, słonecznej pogody, tylko niewiele ponad godzinę przeznaczyliśmy na spacer po uroczym Sandomierzu, a to dlatego, że w planie pielgrzymki był jeszcze Kałków. Pojechaliśmy tam, by nawiedzić sanktuarium Pani Świętokrzyskiej, Bolesnej Królowej Polski, ale także by odwiedzić posługujących tam kapłanów, naszych ziomków: ks. Zbigniewa Staniosa, proboszcza i kustosza sanktuarium, oraz ks. Łukasza Pyszczka, wikariusza. Nasi idalińscy rodacy przyjęli nas bardzo gościnnie: najpierw zjedliśmy obfity i smaczny obiad, następnie nawiedziliśmy kościół z koronowanym obrazem Matki Bożej, gdzie wspólnie się pomodliliśmy i wysłuchaliśmy o historii i teraźniejszości tego miejsca, na końcu zaś z przewodnikiem w osobie ks. Łukasza zwiedziliśmy Golgotę i prawie cały sanktuaryjny kompleks. Zwieńczeniem całego dnia była już w naszym kosciele wieczorna Msza św. w intencji śp. ks prałata.