21.07.2016 Dzień turystyczny – lasy, jastrzębie i folklor

To był dzień pełen wrażeń i niezapomnianych wspomnień – tak w skrócie można powiedzieć o pierwszym dniu w ramach Dni w Diecezjach.
Rozpoczęliśmy od wspólnej modlitwy na mszy św. sprawowanej w naszym kościele. Po godz. 9.00 kilkoma autokarami wyruszyliśmy w turystyczną przygodę. Pierwszym przystankiem było Nadleśnictwo Starachowice. Tam wspaniali leśnicy przygotowali szereg atrakcji dla nas i gości z Włoch. Dzięki wizycie w nadleśnictwie mieliśmy okazję poznać bogactwo polskich lasów. Szczególnie wiele emocji wzbudzały ptaki drapieżne, które nie tylko mogliśmy podziwiać, ale można było też zrobić sobie z nimi zdjęcia.
Kolejnym punktem była wizyta w Nadleśnictwie Marcule. Tam nasi włoscy goście mogli bliżej poznać naszą tradycję i kulturę. Wystąpił zespół folklorystyczny „Guzowianki”. Nie zabrakło wspólnego śpiewania i tańców. Atmosfera była cudowna i niezwykle radosna.
Pierwszego dnia mieliśmy także okazję zobaczyć nowo otwartą zagrodę dla zwierząt. Zwiedziliśmy także ruiny średniowiecznego zamku biskupów krakowskich w Iłży, gdzie musieliśmy wspiąć się na wysoką górę. Warto było, gdyż widok z niej był przepiękny.
W tym radosnym nastroju i po przepysznym obiedzie wróciliśmy do Radomia. Dzień zakończyliśmy adoracją Najświętszego Sakramentu.
Również nasi goście byli zadowoleni z atrakcji, jakie na nas czekały. Pacifique Muzasa Badesire podkreśla, że po pierwszym dniu spędzonym razem z nami czuje się szczęśliwy: – Jesteśmy szczęśliwi, prawdziwie szczęśliwi. Podobało nam się wszystko. To, co zobaczyliśmy, zrobiło na nas ogromne wrażenie: lasy, zwierzęta i muzyka. W naszym kraju mamy inne tradycje, kulturę, więc cieszę się, że mogliśmy bliżej poznać Polskę. Jego kolega – Jean Paul Majambere zwraca uwagę na gościnność, z którą pielgrzymi stykają się na każdym kroku. – Jesteśmy wdzięczni za waszą pomoc, opiekę, za serdeczność. Polska to piękny kraj, a jego mieszkańcy są bardzo gościnni, otwarci i uśmiechnięci – mówi.

info: Natalia Gębka, Marta Zientarska