6-13.08.2016 Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

„Miłosierni jak Ojciec” – pod tym zawołaniem, które jest jednocześnie hasłem Roku Miłosierdzia, wyruszyła XXXVIII Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. Pośród tysięcy ludzi niosących do Maryi swoje radości i troski nie zabrakło nas, mieszkańców parafii św. Stefana i naszej ukochanej grupy 12 B.Przewodnikiem grupy był ks. Paweł Lichota, a towarzyszyli mu nasi klerycy: Hubert, Michał i Dominik. Pielgrzymka rozpoczęła się tradycyjnie 6 sierpnia Mszą świętą o godz. 7.00, po której Ksiądz Proboszcz pobłogosławił pielgrzymów na trudy drogi i spotkanie z Matką Bożą. Kolejnym przystankiem było radomskie seminarium i Eucharystia pod przewodnictwem ks. bpa Henryka. Pielgrzymka to swoiste „rekolekcje w drodze”, ponieważ zmagamy się ze swoimi słabościami czy niepogodą, a przede wszystkim trwamy wspólnie na modlitwie, radosnym śpiewie i zabawie. W tym roku pogoda była przychylna pielgrzymom. Choć dwa dni od rana do wieczora padało, to przez cały tydzień temperatura była wręcz idealna na długie marsze, a powietrze wilgotne i rześkie.   Każdy dzień rozpoczynał się wspólną Eucharystią, a razem z pielgrzymami modlili się mieszkańcy okolicznych wiosek i ci, którzy przyjmowali pątników pod swój dach.

Pielgrzymka to nie tylko ciągła modlitwa. Już tradycyjnie trzeciego dnia, na etapie do miasteczka Niekłań ks. Paweł wraz z członkami naszego parafialnego chóru poprowadzili  tzw. odcinek patriotyczny. Składa się na niego modlitwa w intencji bohaterów naszej Ojczyzny, śpiew pieśni patriotycznych oraz konkurs wiedzy historycznej. Dodatkowo w tym roku naszą grupę eskortował konny ułan, a jego obecność wzbudziła również zainteresowanie innych grup.    Każdy dzień pielgrzymowania kończył się tzw. wieczorkiem pogodnym oraz Apelem Jasnogórskim. Tradycją naszej grupy stało się wspólne ognisko w miejscowości Okołowice, szóstego dnia pielgrzymowania. Dwa dni później , czyli 13 sierpnia wszystkie grupy naszej diecezji łączą się w Mstowie na Mszy świętej, której co roku przewodniczy bp Henryk.

Ważnym momentem przed dojściem na Jasną Górę jest tzw. Przeprośna Górka. To miejsce skąd pielgrzymi po raz pierwszy spoglądają z oddali na jasnogórskie sanktuarium. Jest to również taki symboliczny moment przeprosin za drobne nieporozumienia na szlaku, a także miejsce spotkania gdzie słodkimi jagodziankami posila pątników ks. Proboszcz wraz grupą pielgrzymów autokarowych. Tegorocznemu wejściu naszej grupy na Jasną Górę towarzyszyły narodowe barwy. Były to biało czerwone race oraz chorągiewki z flagą naszego kraju. To symbol wdzięczności Bogu i Matce Bożej za Chrzest Polski, który odbył się 1050 lat temu.

Wdzięczność to cecha szlachetnych, dlatego pragniemy podziękować Bogu za ten wspaniały czas pielgrzymowania. Za nas samych, którzy tworzyliśmy tę grupę i służbom pomagającym w odpowiednim i bezpiecznym przebiegu naszego wędrowania: liderowi, służbom porządkowym, muzycznym, kwatermistrzowskim, medycznym, bagażowym, liturgicznym i wszystkim tym, którzy wpisali się swoją obecnością w czas wspólnej drogi.

al. Michał Kopciński