DOBRA NOWINA z IDALINA!

Mamy nadzieję, że to naprawdę dobra nowina: rozpoczęliśmy wydawanie parafialnej gazety!
Inicjatywa zrodziła się w Parafialnym Oddziale Akcji Katolickiej, w jej realizację włączyły się jednak osoby z różnych grup naszej parafii i „niezrzeszeni”. Stworzyliśmy kilkunastoosobowy zespół redakcyjny, do którego później dołączyła grupa  młodzieży z oazy i KSM. Trwały dyskusje nad koncepcją, podziałem pracy i tytułem. Propozycji tytułu zgłoszono wiele, ostatecznie, prawie jednomyślnie zwyciężyła „Dobra Nowina z Idalina”. Pierwsze litery słów tworzących tytuł dają jego skróconą wersję: „Dni”. Gazeta chce być zapisem przeszłych i teraźniejszych „dni”, które składają się na historię idalińskiej parafii. Tytuł „Dobra Nowina z Idalina” ma zamierzoną dwuznaczność.
Po pierwsze, chodzi o pokazywanie dobra, które się działo i dzieje w naszym parafialnym środowisku. Wiele świeckich mediów karmi nas głównie złymi nowinami; skandale, afery, zbrodnie, wypadki zdają się dominować w ich przekazie, dobro pozostaje gdzieś w cieniu, jakby mniej ciekawe. Być może jest w tym jakaś logika rynku, być może  sensacje, skandale i złe nowiny sprzedają się lepiej… Jesteśmy jednak przekonani, że w głębi serca każdy z nas tęskni za dobrem i cieszy się dobrymi nowinami. Chcemy więc wydobywać z cienia to codzienne, bardzo zwyczajne dobro i nim się dzielić. Nie będziemy pisać tylko o „nowinach” w sensie czegoś całkiem nowego, ale także o wydarzeniach i osobach z przeszłości, „na nowo” przywołanych, w przekonaniu, że jest takie dobro, które nie może przejść w niepamięć.
Po drugie, chodzi o coś więcej niż zwyczajne dobre nowiny z naszego idalińskiego podwórka. Greckie słowo „ewangelia” tłumaczy się dosłownie właśnie jako „dobra nowina”. Chcemy, by nasz kwartalnik był także narzędziem głoszenia Dobrej Nowiny Jezusa Chrystusa i to nie tylko w działach poświęconych wprost zagadnieniom wiary.
Planujemy, by każdy numer miał swój jeden główny temat oraz stałe działy tematyczne. Tematem głównym pierwszego numeru jest miniony, jubileuszowy rok 25-lecia parafii. Stałe działy tematyczne to: „Życie wiarą” (m.in. katecheza, kalendarz liturgiczny, prezentacja wspólnot działających w parafii), „Nasi patroni”, „Ocalić od zapomnienia” (historia naszej parafii), „Wpisani w naszą historię” (sylwetki kapłanów, sióstr zakonnych, osób świeckich, związanych z naszą parafią), „<Dni> Młodych” (część kwartalnika tworzona przez młodzież) i „Rozmaitości”.
Wszyscy członkowie Redakcji, oprócz jednej osoby z dziennikarskim wykształceniem i stażem, są  w tej dziedzinie amatorami.
Mamy świadomość, że od poziomu  profesjonalnych czasopism dzielą nas ogromne odległości. Prosimy więc o wyrozumiałość i zapraszamy do współpracy w Redakcji. Naszym pragnieniem jest, by kwartalnik z każdym numerem stawał się lepszy. Przede wszystkim jednak zależy nam na tym, by zawsze był życzliwie i z radością przyjmowany przez naszych Czytelników. Przyjmijcie w ten sposób także pierwszy jego numer. Wraz z nim chcemy przekazać Wam nasze najlepsze życzenia Bożonarodzeniowe, by ta „cicha noc, święta noc” zapaliła w sercach nowe światła nadziei i radości, a Nowy Rok był czasem wielu łask od Boga i dobroci od ludzi.
REDAKCJA