Jubileuszowa pielgrzymka śladami bł. Jana Pawła II i św. Stefana 14-17.05.2013

Ważnym akcentem obchodu 25-lecia parafii była pielgrzymka na Węgry, do miejsc związanych z naszym patronem, węgierskim królem, św. Stefanem.  Droga do Budapesztu wiodła nas przez miejsca, w których dosłownie chodziliśmy po śladach Jana Pawła II. Pierwszą stacją były więc Wadowice, gdzie „wszystko się zaczęło”. Byliśmy przy rodzinnym domu Jana Pawła II i w tymczasowym muzeum, gdzie mogliśmy obejrzeć wiele pamiątek po papieżu i jakby zajrzeć do jego mieszkania lat dzieciństwa i młodości (dom, w którym mieszkał przyszły papież jest obecnie remontowany i przygotowywany pod multimedialne, nowoczesne muzeum, które zostanie prawdopodobnie otwarte już na jesieni; w tymczasowym muzeum w Domu Katolickim jest rekonstrukcja mieszkania państwa Wojtyłów). Modliliśmy się przy chrzcielnicy, przy której w 1920 r. Karol Wojtyła był ochrzczony oraz przy cudownym obrazie Matki Bożej Nieustającej Pomocy – miejscu tak bardzo ukochanym przez błogosławionego papieża. Ze wzruszeniem przeżywaliśmy Eucharystię w wadowickim kościele parafialnym, w którym kształtowała się i dojrzewała wiara i duchowość przyszłego papieża. Nawiedziliśmy też kościół i klasztor oo. karmelitów „na Górce” – miejsce związane bardzo mocno z innym polskim świętym, Rafałem Kalinowskim, ale także szczególnie bliskie Janowi Pawłowi II, czemu wielokrotnie dawał świadectwo. Prawie dwudziestu naszych pielgrzymów przyjęło tu szkaplerz – w miejscu, w którym szkaplerz przyjął Karol Wojtyła w wieku lat 11 i nie rozstał się z nim do końca życia. Było jeszcze zatrzymanie przy Liceum Marcina Wadowity (dawne gimnazjum, w którym osiem lat uczył się Karol Wojtyła) oraz konieczna chwila na kremówkę i kawę.

Z Wadowic pielgrzymia droga zaprowadziła nas do Kalwarii Zebrzydowskiej, urzekającego miejsca, ukochanego także przez Jana Pawła II. Modlitwa przed cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej, dróżki kalwaryjskie (Drogę Krzyżową zakończyliśmy już nocą), piękno kościoła, klasztornych zabudowań i otaczającego krajobrazu pozostaną w nas na długo, mimo krótkiego czasu pobytu w tym niezwykłym, świętym miejscu.

Następny dzień to długa podróż przez Słowację do stolicy Węgier. Pierwszy etap zwiedzania Budapesztu z okien autobusu, cały czas bardzo dużo ciekawych informacji przekazywanych przez naszego przewodnika pana Bogusława Murlaka i wreszcie znaleźliśmy się przed monumentalną bazyliką św. Stefana. W kaplicy „prawicy św. Stefana” (miejsce przechowywania relikwii prawej dłoni króla) uczestniczyliśmy w Eucharystii, a później we wspólnej modlitwie przy relikwiach. Ta godzina to główny cel naszego pielgrzymowania, zarazem jednak dopiero początek zwiedzania Budapesztu i miejsc związanych z naszym patronem. W ciągu kilkunastu godzin pobytu udało nam się zobaczyć Plac Bohaterów (z posągami m.in. Archanioła Gabriela, księcia Arpada a także św. Stefana), Plac Milenijny, wzgórze Gellerta z pięknymi panoramami Budapesztu, miejsce i pomnik upamiętniające powstanie w 1956 r., wzgórze zamkowe z katedrą (kościół Macieja) i pomnikiem św. Stefana na koniu, piękne mosty (zwłaszcza łańcuchowy i Małgorzaty), imponujący neogotycki parlament – chyba najbardziej znana budowla Budapesztu. Z Budapesztu pojechaliśmy do Esztergomu (Ostrzychom), pierwszej stolicy Węgier, miejsca chrztu i koronacji św. Stefana, obecnie siedziby prymasa Węgier. Tu także urodziły się św. Kinga i bł. Jolanta. W potężnej, wznoszącej się nad okolicą katedrze sprawowaliśmy Mszę św. Późnym wieczorem byliśmy już na noclegu w Białym Dunajcu. Piątkowe przedpołudnie to zachwyt pięknem gór. Większość naszej grupy zdecydowała się na dość wymagającą wędrówkę do sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach (z Wiercha Porońca porzez Rusinową Polanę) – kolejnego ukochanego i często nawiedzanego miejsca przez księdza, biskupa i kardynała Wojtyłę. Kilkanaście osób udało się nad Morskie Oko. Ostatnią stacją naszego pielgrzymowania było sanktuarium Bożego Miłosierdzia na Łagiewnikach. Bogu i ludziom niech będą dzięki za ten piękny czas pielgrzymowania.

Dziękujemy Gminie Miasta Radomia za wsparcie krajowej części pielgrzymki w ramach realizacji projektu dotyczącego naszego Klubu Seniora.