Majówka: zabawa i modlitwa na zakończenie maja (31.05.2014)

W sobotę, 31 Maja 2014, w ostatni dzień Apeli Jasnogórskich w Parafii św. Stefana na Idalinie, będących dziękczynieniem za kanonizację świętego Jana Pawła II i jednocześnie  w przededniu Dnia Dziecka, z inicjatywy POAK Idalin oraz przy zaangażowaniu młodzieżowych wspólnot Oazy, KSM-u i Scholi odbyła się rodzinna majówka.
Hasłem wiodącym tego wydarzenia były słowa Świętego Papieża: „Musicie od siebie wymagać” – życie bez nałogów. Imprezie towarzyszyła prezentacja prac nagrodzonych w organizowanym przez Akcję Katolicką Diecezjalnym Konkursie Plastycznym pt. „Pielgrzymki Jana Pawła II i Jego spotkania z…”.
Piknik rozpoczęliśmy o godz. 18-tej melodyjnym wprowadzeniem Pana Wojciecha Piętowskiego, który ponadto zabezpieczył nam nagłośnienie całej imprezy. W tym też czasie animatorzy naszych grup młodzieżowych bawili uczestników pikniku  na  „wieczorze pogodnym”, usiłując zaangażować jak najwięcej dzieci i młodzieży do wspólnego śpiewania i tańca. Maluchy doskonale bawiły się na trampolinie, poza tym dzieci brały też udział w zorganizowanym przez Panie animatorki z Klubu Arka konkursie malowania kredą na papierze swoich wrażeń z wakacji oraz uczestniczyły w innych zabawach w tym m.in. zabawie z chustą KLANZA a także konkursie ze skakanką.
Dorośli i dzieci mieli możliwość delektowania się domowymi wypiekami członkiń AK i Oazy oraz papieskimi kremówkami w zorganizowanej przez nas subtelnie ukwieconej kawiarence, w której serwowaliśmy oprócz ciasteczek kawę i herbatę. Kawiarnianych gości witał napis: „Ważny jest rodzaj pomocy, którą się oferuję,  ale jeszcze ważniejsze od tego    jest serce z jakim tej pomocy się udziela. Kwestując dajesz dziecku obiad.  Datek dobrego serca na obiad dla ucznia.”
Mogliśmy tu ugościć też gości honorowych, którymi były Panie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej MOPS-u oraz Pan Prezes DIAK z małżonką.
Dzieci miały możliwość uczestniczenia w charytatywnej zbiórce funduszy na obiady dla swoich potrzebujących koleżanek i kolegów, przy czym każdy darczyńca był obdarowany zabawkami.
O godz. 19,15 rozpoczął się pod hasłem „Musicie od siebie wymagać” – życie bez nałogów konkurs wiedzy o Janie Pawle II.  Konkurs obejmował dwie kategorie wiekowe: dzieci i młodzież. W kategorii młodzieżowej startowało dziewięcioro uczestników, z których pierwsze miejsce zdobył Michał Nachyła, dugie Jakub Opiela, trzecie Patryk Sankowski, czwartye zaś zobyła Klaudia Orzeł.
Kategoria dzieci cieszyła się większym zainteresowaniem, tu startowało szesnaścioro uczestników, emocji było bez miary. Zwyciężczynią okazała się Zuzanna Oder, drugie miejsce zdobyła Oliwia Madej, trzecim był Jakub Ciszek a czwartym Patryk Matrykowski. Wszyscy uczestnicy konkursu niezależnie od zdobytej lokaty zostali obdarowani nagrodami, wśród których były m.in. piękne albumy pt. „Radom. Spacer sentymentalny”, które otrzymaliśmy od Przewodniczącego Rady Miejskiej p. Dariusza Wójcika. Inne nagrody rozdane w konkursie i  podczas całej majówki  przekazał Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej UM w Radomiu.
Finałem naszej majówki był Apel Jasnogórski, na który dotarli jeszcze dodatkowi uczestnicy m.in. ci, który regularnie przez miesiąc uczestniczyli w apelowej modlitwie.
O  godzinie 21. odśpiewaliśmy Maryi Królowej Polski  i jak każdego majowego wieczoru obejrzeliśmy krótki materiał filmowy przypominający nam św. Jana Pawła II, rozważyliśmy jego słowa pomodliliśmy się, dziękując Bogu za papieża Polaka i jego kanonizację oraz prosząc o rychłą beatyfikację Prymas Tysiąclecia. Jeszcze raz zabrzmiał śpiew „Janie Pawle teraz przyjdź chwałą świętych otoczony” oraz Barka; z radością obejrzeliśmy prezentację wideo piosenki zawierającej wątki biograficzne z życia świętego papieża  z refrenem:  „Nie ma lepszego nad Jana Pawła Drugiego”, w której odśpiewanie wszyscy się włączaliśmy. Następnie ksiądz Proboszcz zaprosił nas na święcenia diakonatu kleryka Karola Kosteckiego, które odbędą się 14. czerwca, podziękował wszystkim organizatorom, darczyńcom i uczestnikom pikniku, uczestnikom Apeli  a w szczególności młodzieży odpowiedzialnej za oprawę muzyczną, w tym Michałowi Kopcińskiemu oraz  za obsługę projektora zespołowi Patryka Sankowskiego.
Apel  i cały nasz piknik  zakończyła kołysanka „Zapada zmrok, już świat ukołysany”.
Mamy nadzieję, że nasz święty Jan Paweł II był zadowolony, że wybraliśmy taki sposób  podziękowania Panu Bogu za Niego i Jego Pontyfikat  i prosimy go o orędownictwo za nami w Niebie.

Bożena Borycka