Po I Komunii św. – pielgrzymka na Jasną Górę

W środę 8 maja dzieci pierwszokomunijne, jak co roku, pojechały wspólnie ze swoimi rodzicami, rodzeństwem i nauczycielami na pielgrzymkę dziękczynną do Częstochowy. Duchowymi przewodnikami grupy byli księża katecheci Marek i Łukasz oraz diakon Krzysztof, który obecnie odbywa praktyki duszpasterskie w naszej parafii.

O godz.11.00 uczestnicy pielgrzymki przeżyli Mszę św w Kaplicy Cudownego Obrazu. Eucharystii przewodniczył ks. Marek, który w homilii ukazał mówił dzieciom, jak ważnym miejscem dla każdego Polaka powinna być Jasna Góra. Na zakończenie Mszy św. wszystkie dzieci wpatrzone w oczy Matki Bożej, powierzyły swoje życie i serca pod Jej opiekę.

Olbrzymie na dzieciach wrażenie wywarły całe ściany z zawieszonymi różańcami i medalikami, pierścionkami i bransoletami, tabliczkami wotywnymi i kulami. Dzieci zrozumiały, że w ten sposób ludzie od wieków dziękują za uzyskane tu łaski i pozostawiają potomnym znak i przesłanie: proście, a będziecie wysłuchani.

W czasie wolnym wielu uczestników pielgrzymki odwiedziło Skarbiec, Arsenał, Wieczernik, kaplicę Pamięci Narodu  oraz inne ważne miejsca Jasnej Góry aby lepiej poznać niezwykłą historię tego miejsca. Nie brakowało również chętnych, którzy „wdrapali” się na szczyt jasnogórskiej wieży, skąd mogli podziwiać wspaniałe widoki Częstochowy i okolic.

Wielkim przeżyciem dla nas wszystkich była Droga Krzyżowa odprawiana na Wałach na zakończenie naszej dziękczynnej pielgrzymki. Dzieci wraz rodzicami przeżyli ją w wielkim skupieniu, rozmawiając z Bogiem o wszystkich sprawach całej rodziny.

W drodze powrotnej modliliśmy się i śpiewaliśmy pieśni religijne. Droga minęła nam bardzo szybko, a dzieci i rodzice przyznali, że pielgrzymka była bardzo udana i dostarczyła im wielu duchowych wrażeń.

info: ks. Marek Pruszkowski