Polecamy nowy (7) numer DNI

Powołania kapłańskie i zakonne to wielka łaska Boga, „dar i tajemnica”, której nie potrafimy do końca rozeznać, odpowiadając na pytanie dlaczego ta, a nie inna osoba, dlaczego w tym, a nie w innym miejscu. Zawsze jednak jest to wielka radość dla ludzi wierzących, dla całej wspólnoty, w której „rodzi” się nowy kapłan. Tą radością i wdzięcznością żyje nasza parafia, ciesząc się kolejnym (już jedenastym w swej krótkiej historii) kapłanem, który stanął przy ołtarzu by sprawować prymicyjną mszę św. To naprawdę dobra nowina z Idalina, że mamy spośród nas nowego kapłana, pełnego Bożego ducha, młodzieńczego entuzjazmu i gorliwości.  Osobie prymicjanta, ks. Karola Kosteckiego, oraz radosnym i podniosłym wydarzeniom, jakimi były święcenia kapłańskie i msza św. prymicyjna, poświęcony jest w dużej części kolejny numer naszego kwartalnika. Wiem, że taki właśnie „temat numeru” odpowiada oczekiwaniom bardzo wielu naszych Czytelników, cieszących się swoim „ziomkiem” ks. Karolem i dziękującym Bogu za dar jego powołania. Temat taki „należy” się ks. Karolowi i z tego względu, że należy on do osób, mających największy wpływ na powstanie i redagowanie naszego czasopisma. Oczywiście, nie chodzi tu o oddawanie jakiejś szczególnej ludzkiej chwały naszemu młodemu parafianinowi, będącemu na progu kapłańskiego życia. Ks. Karol na pewno nie chciałby tego, wszak na swoim prymicyjnym obrazku umieścił biblijne słowo „On jest wszystkim” (Syr 43, 26), wskazujące Boga, jako Jedynego, któremu należy się cześć i chwała. Taki jest też zamysł tego numeru DNI: ukazując ks. Karola, chcemy przede wszystkim Bogu dziękować, za bogactwo talentów, którymi go obdarzył, za piękne rodzinne środowisko wzrastania, za szkołę, parafię i seminarium, za całą historię dotychczasowego życia, w którym Pan Bóg tak wyraźnie towarzyszył mu swoją obecnością, za wszystkie Jego łaski, a przede wszystkim za powołanie i kapłaństwo. „On jest wszystkim”, Jemu niech za to wszystko będzie cześć i uwielbienie. Jego też prosimy, by stale prowadził i umacniał ks. Karola w kapłańskim życiu, by było ono piękne, szczęśliwe i przyniosło wiele wspaniałych owoców. Nasza gazeta zaś, podobnie jak prymicyjny obrazek, niech będzie przypomnieniem i zachętą, byśmy o ks. Karolu zawsze pamiętali w modlitwie. Jest „z nas”, ma więc do niej szczególne prawo.

Prymicje ks. Karola nie były jedynym wydarzeniem skłaniającym do wdzięczności za dar kapłaństwa. Tydzień później przeżywaliśmy srebrny jubileusz kapłaństwa naszego rodaka, ks. Zbigniewa Staniosa, a w następną niedzielę mszę św. z prymicyjnym błogosławieństwem ks. Wojciecha Kuropieski, który w minionym roku, jako diakon, odbywał praktykę duszpasterską w naszej parafii. Także zapis tych wydarzeń znajdziemy w DNI-ach.

Przed kapłańskimi uroczystościami świętowaliśmy kolejne etapy wzrastania w wierze i przyjaźni z Panem Bogiem naszych najmłodszych parafian: Dzieci z klas trzecich przyjęły pierwszy raz Jezusa w Komunii św., zaś młodzież otrzymała sakrament bierzmowania. Bardzo ważnym wydarzeniem i pięknym przeżyciem było także wprowadzenie relikwii św. Andrzeja Boboli, heroicznego męczennika, patrona Polski. O wszystkich tych uroczystościach przeczytać możemy w najnowszym numerze DNI. Ponadto w stałych rubrykach, artykuły dotyczące historii i współczesności naszej parafii, rozważania biblijne i katechetyczne i wiele innych ciekawych tekstów. Mam nadzieję, że siódmy numer DNI będzie przeczytaną „od deski do deski” miłą i ciekawą lekturą wakacyjną.