„Powrót syna marnotrawnego” – w niedzielę 22.09. ostatni spektakl. ZAPRASZAMY

Zapraszamy serdecznie na ostatnie już wystawienie spektaklu „Powrót syna marnotrawnego”, opartego na dramacie Romana Brandstaettera. Spektakl przygotowany przez młodzież naszej parafii, pod kierunkiem ks. Marka Pruszkowskiego, będziemy mogli obejrzeć w naszym kościele w niedzielę 22.09. o godz. 19. (Premiera odbyła się w święto św. Stanisława Kostki 18 września). 

Dramat Powrót syna marnotrawnego pokazuje to niezwykłe powiązanie Biblii z życiem. Rembrandt* pokazany przez Brandstaettera szuka światła do swoich obrazów w taki sam sposób jak każdy szuka szczęścia. Wiedziony swym pragnieniem zostawia rodzinny dom i idzie do miasta. Znajduje sławę i bogactwo, zagląda do ludzkich twarzy i wydaje mu się, że potrafi je czytać. Rembrandt zostaje wciągnięty w wir życia, odchodzi daleko od spokoju rodzinnego domu, w którym żyło się obrazami Biblii. Ma talent, jest uwielbiany, wszyscy chcą  posiadać portrety jego pędzla. Myśli, że cały świat do niego należy. To wszystko oddala go od jego najgłębszego ja, od prawdy o nim samym. Traci dom, traci przyjaciela, traci sławę i bogactwo. Czy trzeba stracić wszystko, by wrócić do siebie, by dokonało się oczyszczenie, by przestały łudzić wszystkie utopie światła i szczęścia? Wydaje się, że takie pytania stawia nam Brandstaetter. Kiedy na koniec dramatu, Rembrandt staje się obojętny wobec pokusy powrotu do bogactwa i sławy, odzyskuje wolność i jest gotowy, by ucieszyć się domem Ojca, gdzie króluje najwspanialsze światło. Po powrocie niezwykły, pełen mądrości i liryzmu dialog z Ojcem odsłania oczyszczającą rolę cierpienia.

*Rembrandt van Rijn (1606 – 1669)  holenderski malarz, rysownik i grafik. Uważany powszechnie za jednego z największych artystów europejskich, najważniejszy malarz holenderskiego Złotego Wieku. Charakterystyczną cechą dzieł Rembrandta jest zafascynowanie efektami światła i głębokich cieni. Zamiłowanie do dramatycznego oświetlenia malowanych scen zajmowało centralną pozycję w jego całej twórczości. Pozostawił po sobie około 600 obrazów olejnych, 300 grafik i około 2000 rysunków.

 

REŻYSERIA:
ks. Marek Pruszkowski

OBSADA:
Rembrandt van Rijn: Dawid Woźniak
Harmen – ojciec Rembrandta: Cezary Barszcz
Adrian – starszy brat: Piotr Janikowski
Eliasz – młodszy brat: Michał Nachyła
Six: Dominik Wieczorek
Elżbieta – siostra żony: Alicja Moskwa
Kornelia – córka Rembrandta: Aleksandra Szewczyk
Anna –  przyjaciółka: Klaudia Orzeł
Książe Cosimo: Sylwester Stychlerz

Muzyka: Michał Zientarski
Scenografia: Joanna Jankowska
Światła: Maciej Machnio, Kacper Kostecki
Sufler: Michał Kopciński