Spotkanie po ŚDM, powołanie Parafialnego Forum Młodzieży 9.12.2016

Wstali z kanapy
Ponad 20 młodych osób z parafii św. Stefana w Radomiu zostało nominowanych do Parafialnego Forum Młodzieży. Swoją pracą, zaangażowaniem i pomysłami chcą pracować dla młodzieży i zachęcić rówieśników do wspólnego budowania Kościoła.
Parafialne Forum Młodzieży jest owocem przeżywanych w tym roku Światowych Dni Młodzieży. Dlatego uroczyste wręczenie nominacji odbyło się podczas wieczoru modlitewnego poświęconemu ŚDM, w którym uczestniczył ks. bp Henryk Tomasik.
Biskup Radomski, przemawiając do młodych, powrócił do spotkania w Rio de Janeiro, kiedy młodzież na plaży Copacabana budowała makietę kościoła. – Był plan. Potem był entuzjazm i zapał młodzieży i przepiękna współpraca. Tak budujemy Kościół. Jest plan – tym planem jest Chrystus. Potrzebne są także momenty naszej obecności: entuzjazm, dynamizm, praca, wysiłek, ale i współpraca – podkreślił. Biskup Tomasik zaznaczył, że jeśli dzielimy się dobrem ono procentuje, jeśli dzielimy się wiarą – ona wzrasta i w nas.
W trakcie spotkania powrócono wspomnieniami do krakowskiego spotkania z papieżem. Przypomniano słowa wypowiedziane przez Franciszka, a także podziękowano tym, którzy w parafii aktywnie włączyli się w zorganizowanie Dni w Diecezjach. Pamiątkowe albumy otrzymały rodziny goszczące pielgrzymów z włoskiej Parmy oraz wolontariusze.
Ogromnym i bardzo miłym zaskoczeniem były pozdrowienia przesłane przez pielgrzymów z Włoch, którzy przed kilkoma miesiącami gościli na Idalinie. – Bardzo wam dziękujemy za świadectwo życia chrześcijańskiego, życia miłosiernego – mówili parmeńczycy.
Nie mogło zabraknąć wspólnej modlitwy i adoracji Najświętszego Sakramentu.

Posłani…
Ks. proboszcz Andrzej Jędrzejewski wyjaśnił, że powołane forum jest swego rodzaju młodzieżową radą parafialną, która swoimi działaniami, podejmowanymi inicjatywami ma wspierać kapłanów w pracy z młodymi. – Jeżeli nie chcemy zmarnować czasu Światowych Dni Młodzieży, to nie możemy siedzieć wygodnie na kanapie, czy nawet w kościelnych ławkach i tylko wspominamy, co wtedy było. Trzeba rzeczywiście wstać z tej kanapy, która jest symbolem duchowej ospałości, lenistwa albo strachu. To jest taka kanapa – jak mówił papież – gdy pomyli się szczęście z wygodnictwem – podkreślił proboszcz idalińskiej parafii. Dodając, że samo „wstanie z kanapy” nie wystarczy. – Trzeba pójść. Aby pójść za Chrystusem potrzeba odwagi – zaznaczył.
Nowo mianowani członkowie Parafialnego Forum Młodzieży świadomi są odpowiedzialności jaka na nich spoczywa. Adrian Gogacz podkreśla, że zaangażowanie w forum każdy z jego członków traktuje bardzo poważnie. – Nie chcemy być jedynie powołanym gronem osób, które spotyka się od czasu do czasu. Z naszej pracy muszą wyniknąć konkretne owoce. Mamy już kilka pomysłów, które mamy nadzieję spotkają się z pozytywną oceną naszej młodzieży. Pomysłów i chęci do pracy nam nie zabraknie – zaznacza. Natalia Babula dodaje, że Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, w których uczestniczyła, pokazały, że Kościół jest młody, a młodzi ludzie są jego istotną częścią. – Nie możemy poprzestać na tym co było. Skoro w naszym kraju spotkaliśmy się z papieżem, to tym bardziej jesteśmy zobowiązani do wypełniania słów, jakie do nas wypowiedział. Parafialne Forum Młodzieży będzie narzędziem, aby zachęcić innych do wspólnego tworzenia Kościoła – podkreśla.

Izabela Kozłowska

zdjęcia: Krzysztof Rachalski