Święcenia diakonatu Karola Kosteckiego (14.06.2014)

Nasza parafia ma powód do radości i dumy. Po pięciu latach nauki w Wyższym Seminarium Duchownym nasz kleryk – Karol Kostecki wraz z trzynastoma kolegami przyjął święcenia diakonatu. Diakonat jest sakramentem posługi apostolskiej. Diakoni nie wykonują funkcji typowo kapłańskich, jak celebrowanie mszy świętej, rozgrzeszanie i namaszczanie chorych, ale wsparci łaską sakramentalną, mają za zadanie służyć Kościołowi w posłudze liturgii, słowa i miłości. To właśnie przy święceniach diakonatu przyrzeka się posłuszeństwo biskupowi, ślubuje się celibat i zobowiązuje do odmawiania Liturgii Godzin.
Diakoni uczestniczą w specjalny sposób w posłaniu i łasce Chrystusa. Sakrament święceń naznacza ich pieczęcią („charakterem”), której nikt nie może usunąć. Upodabnia ich ona do Chrystusa, który stał się „diakonem”, czyli sługą wszystkich. Do licznych zadań diakona należy m.in.: czytanie Ewangelii w zgromadzeniu liturgicznym, głoszenie homilii i kazań, sprawowanie sakramentu chrztu świętego, asystowanie przy sakramencie małżeństwa, odprawianie pogrzebu chrześcijańskiego, rozdawanie Komunii Świętej, zanoszenie Eucharystii chorym, celebrowanie nabożeństw oraz święcenie i błogosławienie ludzi oraz przedmiotów.
Dziękujemy Bogu, że nasz parafianin został diakonem, stał się duchownym, najbliższym współpracownikiem biskupa i kapłanów. Wspierajmy go naszą modlitwą na ostatnim etapie drogi do święceń kapłańskich.

al. Hubert Skipirzepa