Wprowadzenie relikwii bł. Karoliny 1.04.2016

Biskup Piotr Turzyński wprowadził do kościoła św. Stefana na radomskim Idalinie relikwie bł. Karoliny Kózkówny. To kolejne relikwie, które zostały umieszczone w ołtarzu głównym obok innych polskich świętych, m.in: Jana Pawła II, św. Faustyny Kowalskiej, Stanisława Kostki czy Andrzeja Boboli.
W homilii bp Turzyński mówił, że bł. Karolina okazała wielkie męstwo. – Broniła swojej czystości i godności. Nie poszła na żaden kompromis. Była silna wiarą i wierna zasadom – mówił biskup pomocniczy diecezji radomskiej. – Dzisiaj oddajemy część Bogu, bo otrzymujemy do wspólnoty parafialnej niezwykłego świadka. Bł. Karolina była dobrą dziewczyną. Modliła się. Pomagała rodzeństwu. Potrafiła ciężko pracować. Miała swoje pragnienia i ambicje. Mówiła małym dzieciom o Jezusie Chrystusie. Miała to coś w sobie – mówił dalej bp Turzyński.
– Bł. Karolina to nie tylko wzór dla młodych w kształtowaniu czystości i pięknej miłości, ale przykład ewangelizacji. To była osoba, która potrafiła gromadzić wokół siebie dzieci i opowiadać o Chrystusie. To przykład męstwa i odwagi – powiedział ks. Andrzej Jędrzejewski proboszcz parafii św. Stefana.
Kościół św. Stefana w Radomiu staje się powoli sanktuarium polskich świętych i błogosławionych. W prezbiterium tego kościoła od kilku lat umieszczane są relikwie polskich świętych i błogosławionych; to swoisty „Ołtarz Ojczyzny”.

Bł. Karolina Kózkówna urodziła się w 1898 roku w ubogiej rodzinie wiejskiej w miejscowości Wał-Ruda w diecezji tarnowskiej. Jej duchową sylwetkę dobrze oddają nadane jej przez znajomych określenia: „prawdziwy anioł”, „najpobożniejsza dziewczyna w parafii”, „pierwsza dusza do nieba”. Bardzo gorliwie uczestniczyła we Mszy św. i miała szczególne nabożeństwo do Męki Pańskiej. Również poprzez pracę dawała dobre świadectwo: pomagała rodzicom, sąsiadom, głównie w pracach na roli, opiekowała się rodzeństwem. Była bardzo wrażliwa na cierpienia drugich, zwłaszcza chorych, którym starała się w miarę swoich możliwości pomagać. Swą życzliwością i dobrocią wprowadzała w otoczenie dużo optymizmu i radości. Była również zaangażowana w apostolską działalność, która uzewnętrzniała się w działalności w grupach parafialnych takich jak: Apostolstwo Modlitwy, Bractwo Wstrzemięźliwości, Żywy Różaniec. Na początku I wojny światowej, 18 listopada 1914 roku, poniosła śmierć męczeńską z ręki żołnierza armii rosyjskiej, broniąc cnoty czystości. Jan Paweł II beatyfikował ją w Tarnowie 10 czerwca 1987 roku.

Autor wpisu: xsp / www.diecezja.radom.pl (http://www.diecezja.radom.pl/ogolne-artykuly/4055-bl-karolina-idalin)

Zdjęcia: Krzysztof Rachalski