Wspomnienie wakacji – kolonia nad morzem 10-22.07.2017

Już po raz trzeci blisko kilkudziesięcioosobowa grupa dzieci z naszej parafii wyjechała nad morze, by tam na zabawie i wypoczynku spędzać swoje wakacje. Jak podkreśla Szymon, jeden z uczestników, który najbardziej lubił czas plażowania i kąpieli w morzu, „kolonie powinny być organizowane co roku, a nawet częściej, ponieważ pozwalają lepiej się poznać i mile spędzić czas”. Kierownikiem kolonii była Pani Ilona Kozubek, pedagog z Katolickiego Liceum im. św. Filipa Neri w Radomiu, a pomagali jej: Agnieszka Oder, Lidia Kubicka, Magdalena Hołuj, Dariusz Sajak oraz nasi dwaj klerycy: Michał Kopciński i Michał Nachyła. Opiekę duchową pełnił początkowo ks. Krzysztof Kołtunowicz, później ks. Andrzej Jędrzejewski, przy stałej pomocy alumnów. Wypoczynek na plaży to nie jedyne zajęcie podczas trwania kolonii. Przez kilka dni uczestnicy brali udział w warsztatach prowadzonych przez pedagoga, mogli wykazać się swoimi umiejętnościami i pasjami w zorganizowanym konkursie talentów, a sportowcy zagrali w kolonijnym turnieju piłki nożnej. Uczestnicy poznali również urokliwe zakątki polskiego wybrzeża. Odwiedzili zamek krzyżacki w Malborku i wzgórze z katedrą we Fromborku. „Najbardziej podobały mi się zbroje i miecze, jakimi posługiwali się rycerze” – opowiada Marta, scholanka, która na kolonii zwiedzała twierdzę w Malborku. Uczestnicy, przy okazji wizyty we Fromborku zajrzeli do planetarium, w którym mogli popatrzeć w piękne, gwieździste niebo i przyjrzeć się obrotom planet i innych ciał niebieskich. Tegoroczna kolonia to nie tylko obcowanie z historią i astronomią, lecz także ciekawa podróż w poszukiwaniu różnych gatunków zwierząt. „Najbardziej podobały mi się małe kangury i zebra” – tak jedenastoletnia Maja opisuje swoje doświadczenia z pobytu kolonii w Mini-zoo w Jantarze. Każdy dzień rozpoczynał się pacierzem i wprowadzeniem w tematykę dnia i kończył się pogodnym wieczorem połączonym z Apelem Jasnogórskim. Nie zabrakło również wspólnie przeżywanej Eucharystii, czy to na miejscu w ośrodku, czy w przepięknym kościele parafialnym w Stegnie.
„Radość jest ogromna, kiedy widzimy radość na twarzach dzieci i zadowolenie. Nawet jeśli u nas, opiekunów, pojawia się jakieś zmęczenie, to jest to sprawa dalszego rzędu” – tłumaczy Pani Ilona, kierownik kolonii. Organizowanie wypoczynku dla dzieci w Stegnie rozpoczęło się już w marcu tego roku. Warto wspomnieć w tym miejscu o Panu Krzysztofie Linowskim, naszym dorosłym lektorze, który koordynował przygotowanie potrzebnych dokumentów i zezwoleń. Wyjazd był współfinansowany przez Urząd Miejski w Radomiu i parafię św. Stefana. Uczestnikami kolonii były dzieci zaangażowane głównie w służbę liturgiczną i scholę „Soli Deo”. Miejscem wypoczynku był ośrodek „Sawa” w Stegnie.
„Cieszę się, że kolonia przebiegła przede wszystkim bezpiecznie i radośnie” – podsumowuje Pani Ilona i nie wyklucza, że w przyszłym roku odbędzie się podobny wyjazd. Nie pozostaje w tym wypadku nic innego jak powiedzieć sobie „Do zobaczenia” i powoli zakreślać dni w kalendarzu pod przyszłoroczną wizytę nad morzem.

info: al. Michał Kopciński