Złoto naszych ministrantów! (8.03.2014)

W ostatnich latach uzbierała się pokaźna kolekcja pucharów i medali za piłkarskie osiągnięcia naszych ministrantów. Były sukcesy, ale ciągle był też niedosyt, bo najwyższy stopień podium wciąż był nie dla nas. Przyzwyczailiśmy się już do srebrnego koloru medali i powtarzanych drugich miejsc. I wreszcie przyszedł dzień, w którym reprezentanci naszej parafii (kategoria gimnazjum – lektorzy młodsi) okazali się najlepsi w diecezji; mamy też nadzieję, że powalczą o dobry wynik w finałach ogólnopolskich, które odbędą się w maju w Lublinie. A oto skład złotej drużyny: Filip Molik (bramkarz), Bartłomiej Soból (rez. bramkarz), Kacper Kostecki (kapitan), Jakub Lis, Filip Kobylarczyk, Maciej Machnio, Krzysztof Białek, Mateusz Marek, Jakub Kowalczyk.
Oprócz najważniejszego, drużynowego sukcesu, wszyscy ucieszyliśmy się także indywidualnym sukcesem Maćka Machnio, który został królem strzelców całego turnieju.
Dzień po zwycięskich finałach, po Mszy św. o 10, ks. proboszcz przedstawił parafianom mistrzowską drużynę, a zebrani w kościele ludzie rzęsistymi oklaskami nagrodzili naszych złotych chłopaków. Gratulujemy im z tym większą radością i serdecznością, że jest to taka grupa chłopaków, z której możemy być zawsze dumni, nie tylko na boisku czy w hali sportowej.

Bardzo dobrze spisali się też nasi młodsi ministranci (szkoła podstawowa), kończąc zawody na czwartym miejscu. Mimo niewątpliwego sukcesu (w końcu to bardzo wysokie miejsce, zważywszy na to, że w mistrzostwach łącznie w 3 kategoriach wiekowych wzięło udział ponad 150 drużyn), były potoki łez, bo medal, a nawet mistrzostwo były naprawdę blisko. Fazę grupową i ćwierćfinał (podobnie jak wcześniejsze eliminacje w Radomiu) przeszli nasi reprezentanci jak „burza”, niestety po remisach w półfinale i małym finale, przegrali swoje szanse w rzutach karnych. Cieszymy się tym wysokim miejscem i gratulujemy czwartej drużynie diecezji, grającej w składzie: Jakub Kornatek (bramkarz), Mikołaj Kaczmarczyk (bramkarz), Kacper Kozicki (kapitan), Krzysztof Wojtyniak, Adrian Stępniewski, Szymon Machnio, Łukasz Machnio, Jakub Wróbel.

Osiągnięcia obu naszych drużyn to także wielka zasługa ks. Pawła Lichoty, opiekuna ministrantów i zarazem trenera. Regularne treningi, fachowe rady, skuteczna taktyka i wielkie zaangażowanie w przygotowaniu i prowadzeniu naszych ministrantów-piłkarzy, to bardzo istotny wkład, bez którego trudno byłoby święcić dzisiejsze sukcesy.

A oto szczegółowy opis sobotnich finałów:
8 marca o godz. 9.00, w opoczyńskiej kolegiacie Mszą św. pod przewodnictwem ks. biskupa Henryka Tomasika rozpoczęły się finały Mistrzostwa Ministrantów w Piłce Nożnej Halowej Diecezji Radomskiej. Z naszej parafii do finałów zakwalifikowały się drużyny w dwóch kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa (ministranci) oraz gimnazjum (lektorzy młodsi) (Lektorzy ze szkół średnich odpadli miesiąc wcześniej w eliminacjach rejonowych w Radomiu). Po Mszy św. ministranci ze szkół podstawowych udali się do Żarnowa, gimnazjum miało rozgrywki w Opocznie. Rozlosowano cztery czterodrużynowe grupy, z których do ćwierćfinałów awansowały dwie pierwsze drużyny. Nasza drużyna w kat. szkoły podstawowej w grupie wygrała wszystkie trzy mecze a bilans bramkowy wyglądał imponująco, tak jak gra naszych ministrantów (7-0). Awansowaliśmy do ćwierćfinału który wygraliśmy 2-1. Półfinał wydawał się meczem trudnym, ale możliwym do wygrania, ponieważ była to drużyna Matki Bożej Królowej Świata z którą w grupie wygraliśmy. Mecz zakończył się jednak remisem i o zwycięstwie zadecydowały rzuty karne, które przegraliśmy 2-3. Mecz o 3 miejsce z ministrantami ze Stąporkowa zakończył się remisem 2-2, rozstrzygnięcie po raz kolejny odbyło się więc przez rzuty karne. Niestety, i tu przegraliśmy 1-2, zajmując ostatecznie 4 miejsce w diecezji. Jednakże nasza drużyna grała naprawdę bardzo dobrze, dlatego z optymizmem można patrzeć na wyniki w przyszłym roku.

Gimnazjaliści po trzech wygranych meczach w grupie (z Żarnowem 2-0, z Głowaczowem 2-1, z Małęczynem 6-1), pokonali w ćwierćfinale rówieśników z par. Zesłania Ducha Św. w Radomiu (zadecydowały rzuty karne, wygrane przez naszą drużynę 2-0). W półfinale przyszło się nam zmierzyć z bardzo dobrą druzyną z Szydłówka. Po fantastycznej grze, bardzo dobrym ustawieniu drużyny i taktyce, polegającej na przyjęcia rywala na swojej połowie i wyczekiwaniu na kontrę, udało się wygrać 1-0. Finał z Zakrzewem to już ogromna gra nerwów. Wynik remisowy (1-1), spowodował iż o zwycięscy miały znów zdecydować rzuty karne. Ostateczny wynik po znakomitych obronach naszego bramkarza, i doskonałej postawie drużyny 7-6 sprawił, że nasi lektorzy zostali Mistrzami Diecezji Radomskiej w Piłce Nożnej Halowej na rok 2014 – 2015 i będą reprezentować naszą diecezję na Mistrzostwach Polski Ministrantów, które odbędą się 1-2 maja w Lublinie.

Niżej kilka filmików i galeria zdjęć:

Podstawówka: obroniony karny Kacpra Kozickiego
Ostatni prawie obroniony karny – brązowy medal był blisko (podstawówka)
Podstawówka kibicuje starszym kolegom (1)
Podstawówka kibicuje starszym kolegom (2)
emocje w meczu o złoty medal z Zakrzewem