„DNI. Dobra Nowina z Idalina”, nr 8.

DNInr8str1Zachęcamy do kupna ósmego już numeru naszego kwartalnika „DNI. Dobra Nowina z Idalina”. Jesienny numer naszego kwartalnika nieprzypadkowo poświęciliśmy w dużej części seniorom, wszak już Cyceron starszy wiek określał mianem „jesieni życia”. Podobnego określenia używa św. Jan Paweł II w swym pięknym liście „Do ludzi w podeszłym wieku”, którego obszerne fragmenty zamieściliśmy na pierwszych stronach ósmego numeru DNI. Zapraszamy zatem naszych Czytelników, niezależnie od tego, ile mają lat, by jesienią pomyśleli trochę o „jesieni życia” – swojej własnej, albo swoich rodziców, babć, dziadków czy innych ludzi starszych. W tej refleksji bardzo pomocny może być wspomniany List Ojca św. Jest on nie tylko piękny i mądry, ale także wzruszający, gdyż stanowi bardzo osobiste świadectwo już starego i schorowanego papieża, który zwraca się do swoich rówieśników. „Sam posunięty w latach, odczuwam potrzebę nawiązania dialogu z wami” – wyznaje święty Jan Paweł II. Dla ludzi starszych słowa tego Listu na pewno będą umocnieniem; młodym powinny pomóc bardziej jeszcze odkryć, jak ważni i godni szacunku są ludzie starsi.

Podjęcie tego tematu potrzebne jest także dlatego, że współczesna kultura, ze swoim kultem młodości, zdrowia, sprawności, przyjemnego i wygodnego życia, zdaje się spychać na margines, czasem wręcz wykluczać ludzi starszych, chorych, niepełnosprawnych. Tymczasem św. Jan Paweł II właśnie ludzi starszych i chorych, z ich doświadczeniem, życiową mądrością i żarliwością wiary nazywa „skarbem Kościoła i społeczeństwa”. Każdy z nas mógłby zapewne długo mówić, ile zawdzięcza swoim babciom, dziadkom i innym ludziom starszym; jeden Bóg wie, ile każdy z nas, nasze rodziny, także nasza parafia zawdzięcza ich modlitwie i ofiarowanemu cierpieniu. Trzeba więc, wbrew tendencjom współczesnej kultury, przywracać w społeczeństwie należne miejsce ludziom starszym, otaczać ich troską, szacunkiem i miłością. Trzeba to czynić w naszych rodzinach, gdyż jak uczy papież Franciszek „rodziny naprawdę chrześcijańskie poznaje się po wierności, cierpliwości, otwarciu na życie i szacunku dla starszych”.

Jednym z miejsc, w którym mogą ludzie starsi spotkać się ze sobą i dobrze spędzić czas jest działający także w naszej parafii, we współpracy z Gminą Miasta Radomia, Klub Seniora. O jego działalności, szczególnie o organizowanych w ramach Klubu corocznych wycieczkach, można przeczytać w tym numerze DNI. Traktujemy zamieszczone teksty także jako zaproszenie, by kolejni seniorzy dołączali do naszego parafialnego Klubu.

W dziale „Życie wiarą” m.in. o różańcu i Kołach Różańcowych naszej parafii, o tajemnicy świętych obcowania oraz kazanie rekolekcyjne o. Wojciecha Ziółka, jezuity, który prowadził u nas rekolekcje wielkopostne trzy lata temu. W części poświęconej historii parafii, m.in. rozmowa z ks. Marianem Marszałkiem, który był cztery lata wikariuszem na Idalinie oraz kolejny bardzo ciekawy artykuł poświęcony kapliczkom na terenie naszej parafii, tym razem o kapliczce NSJ przy ul. Pięknej. To nie tylko bardzo ciekawie opowiedziana historia tej kapliczki, ale też bardzo interesujące dzieje początków naszej dzielnicy. Dla dzieci i młodzieży szczególnie interesujące mogą być wspomnienia z wakacji (kolonia, pielgrzymka, obozy) z galerią zdjęć. Ponadto kronika parafialna minionego kwartału, krzyżówka i wiele innych ciekawych artykułów na kolorowych czterdziestu stronach bardzo ładnie wydanej gazety. Koszt wydania wynosi 6 zł. za jeden egzemplarz. Dziękując osobom, które bezinteresownie wkładają wiele pracy w powstanie każdego numeru naszego kwartalnika, zapraszam kolejne osoby, zwłaszcza dziennikarzy, polonistów, historyków i wszystkie osoby z dobrymi pomysłami do współpracy w tworzeniu „Dobrej Nowiny z Idalina”. Może ktoś, zwłaszcza przedsiębiorcy, zechce wesprzeć nasze pismo finansowo, żebyśmy mogli zachować dobrowolność opłat, a jednocześnie nie być wydawnictwem deficytowym.