Dzień trzeci – patriotycznie 8.08.2017

Relacjonując z dnia na dzień wszystko to, co dzieje się na szlaku w naszej grupie 12b, w pewnym momencie dochodzimy do wniosku, że czego byśmy nie napisali, to i tak będzie zbyt mało. Tak właśnie było i dzisiaj. Już od rana wśród pielgrzymów gościł ks. proboszcz Andrzej wraz z siostrą Anną Lis, naszą parafianką, pracującą obecnie na Ukrainie. Dzisiejsza konferencja dotyczyła sakramentu bierzmowania, który jest potwierdzeniem naszej wiary (bierzmowanie z ang. confirmation, confirm – potwierdzenie) oraz zobowiązaniem do dawania świadectwa. W trakcie drogi na obiad do Niekłania odbył się, już tradycyjnie, tzw. „etap patriotyczny”, podczas którego pielgrzymi modlili się za poległych w obronie Ojczyzny, poznawali historię majora Hubala i jego żołnierzy (podczas II wojny światowej walczyli w okolicznych lasach), a także stawali przed wyzwaniami współczesnych form patriotyzmu. Wszystko to przeplatano pięknymi, polskimi pieśniami patriotycznymi. Podczas etapu patriotycznego na czele idalińskiej grupy jechał konny ułan (p. Jacek Fryśkowski), którego obecność wzbudziła szerokie zainteresowanie wśród pątników. Gdy ks. proboszcz wraz z s. Anną odjechali, do 12b zawitał p. Łukasz Kurp wraz z p. Pawłem Kosteckim i przywieźli dla pielgrzymów ciepłą i smaczną zupę. Już po raz ostatni dzisiejszego dnia pielgrzymi szlak stał się planem zdjęciowym. Film „Klecha”, którego premiera odbędzie się w październiku przyszłego roku, będzie nie tylko opowieścią o niezłomnym kapłanie naszej ziemi, ks. Romanie Kotlarzu, ale i pięknym wspomnieniem czasu pielgrzymki. W galerii zdjęć możemy zobaczyć obrazki jak z lat siedemdziesiątych: stare samochody, ubrania, w jakich wtedy chodzili pielgrzymi – to wszystko właśnie na potrzeby realizowanego filmu.

info: al. Michał Kopciński