Narodzenie Pańskie – Pasterka 25.12.2020

„Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi”, ale jakby ciszej niż w ubiegłych latach. W tym roku bowiem także pasterka była inna niż zwykle. Ograniczenia dopuszczalnej liczby osób w kościele wymusiły szukanie rozwiązań, które dałyby wszystkim chętnym możliwość uczestnictwa w tej wyjątkowej Mszy św. w sposób możliwie najbardziej bezpieczny i zgodny z przepisami sanitarnymi. Duża część uczestników pozostała więc na zewnątrz kościoła, gdzie na dużym ekranie można było widzieć obraz liturgii transmitowanej z wnętrza świątyni. Za przeprowadzenie tej transmisji, wraz z nagłośnieniem, bardzo dziękujemy p. Pawłowi Irzmańskiemu i jego współpracownikom oraz kamerzyście, p. Mirosławowi Kaszewskiemu. Dziękujemy też tym wszystkim wiernym, którzy mimo niezbyt dobrej pogody, zdecydowali się zostać na placu kościelnym, by kościół nie był przepełniony. Dziękujemy p. Krzysztofowi Rachalskiemu za wykonanie zdjęć, które zamieszczamy w poniższej galerii.
Sytuacja epidemiczna wpłynęła nie tylko zmniejszenie liczby osób wewnątrz kościoła. Nie było też chóru, śpiew kolęd również jakby mniej donośny – maseczki w śpiewie nie pomagają. Chyba jednak całkiem podobny do anielskich śpiewów tamtej betlejemskiej nocy był śpiew kolęd w wykonaniu naszej parafialnej scholii młodzieżowej . Jak zwykle, nie zawiodła też asysta liturgiczna. To wszystko sprawiło, że choć trochę skromniej, trochę inaczej, ale przecież bardzo podniośle, uroczyście i – co najważniejsze – z wiarą i radością w sercu, przeżywaliśmy Narodzenie Pańskie, dziękowaliśmy Bogu za Jego niewysłowioną miłość, objawioną w tajemnicy Wcielenia, na nowo cieszyliśmy się anielskim wołaniem: „zwiastuję wam radość wielką, narodził się wam Zbawiciel”, przeżywaliśmy Jego przyjście w Eucharystii. Mszę św. o północy celebrował i homilię wygłosił ks. proboszcz.