Nocne czuwanie na Świętym Krzyżu 20/21.09.2013

Prawie osiemdziesiąt osób z naszej parafii (w tym członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej i chórzyści) uczestniczyło w nocnej drodze krzyżowej na Święty Krzyż i czuwaniu w tym najstarszym polskim sanktuarium. Najważniejszym momentem tego modlitewnego spotkania była Eucharystia pod przewodnictwem naszego ks. biskupa Henryka Tomasika. Zaznaczmy, że piękną oprawę muzyczną tej liturgii zapewnił nasz chór parafialny „Adoramus” pod kierownictwem o. Łukasza Osińskiego.
Poniżej załączamy relację „Gościa Niedzielnego”:
W nocnym czuwaniu wzięli udział członkowie Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i harcerze z trzech diecezji: radomskiej, sandomierskiej i kieleckiej. Spotkali się w Hucie Szklanej przy Krzyżach Katyńskich. – Wszystkich przybyłych pielgrzymów powitał gospodarz miejsca, przełożony księży Oblatów, którzy są kustoszami Świętokrzyskiego sanktuarium i sprawują pieczę nad relikwiami Krzyża Świętego – mówi Dariusz Sajak z Parafialnego Oddziału AK przy parafii św. Stefana na radomskim Idalinie. – Następnie przedstawiciele pielgrzymów złożyli wiązankę kwiatów pod krzyżami. Odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego i wyruszyliśmy do Bazyliki Krzyża Świętego w ciszy Puszczy Jodłowej słuchając i rozważając stacje Drogi Krzyżowej. Rozważania przygotowała i poprowadziła młodzież Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży diecezji kieleckiej. Modliliśmy się o dary i łaski za pośrednictwem Ducha Świętego, potrzebne do kształtowania naszej relacji do Boga, innych ludzi i nas samych – dodaje.
Centralnym punktem spotkania była Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił bp Henryk Tomasik. – Podkreślił w niej wielkość historii Polski i wiarę Polaków. Jednocześnie wyraził niepokój, że w kraju o takiej tradycji ma miejsce profanacja krzyża i obrazu Matki Bożej. Ksiądz Biskup nawoływał do odwagi, krytykował bierność, która dziś jest grzechem, powołując się na słowa papieża Franciszka: „Idźcie i bądźcie odważni, i przynieście coś z owoców tej ziemi” – mówi Teresa Kopczyńska z Parafialnego Oddziału AK w Klwowie i dodaje: – W homilii Ksiądz Biskup apelował, by młodzież polska i Polacy nie wstydzili się krzyża. Ubolewał nad prześladowaniem chrześcijan na Bliskim Wschodzie, w Syrii i innych krajach. Podkreślił wartość tajemnicy krzyża i jego miłości. „Miarą miłości jest miłość bez miary”, więc jaką wartością dla Boga jest człowiek? – pytał nasz ordynariusz.

Na zakończenie Mszy św. bp Tomasik pobłogosławił zebranych relikwiami Krzyża Świętego. A potem każdy pielgrzym mógł oddać hołd relikwiom przez ucałowanie.
W imieniu zgromadzonych prezes AK naszej diecezji Jerzy Skórkiewicz i Danuta Urbańczyk zapewnili o modlitwie i gotowości do współpracy – też przy organizacji Światowych Dni Młodzieży w Polsce.

Za MD, „Ave Gość Radomski – Gość Niedzielny”. http://radom.gosc.pl/doc/1718075.Nocne-czuwanie