Pielgrzymka do Lichenia i kolebki Państwa polskiego (9-12.06.2014)
W dniach 9-12 czerwca bieżącego roku blisko pięćdziesięcioosobowa grupa parafian pielgrzymowała do miejsc związanych z początkami historii państwa polskiego. Przeważająca większość uczestników to członkowie Parafialnego Klubu Seniora. Opiekunem grupy był ks. Andrzej Jędrzejewski. Tuż po zakończeniu porannej Mszy św., wyruszyliśmy w drogę. Podróży towarzyszyła modlitwa oraz śpiewy religijne i patriotyczne. Pierwszym miejscem, które nawiedziliśmy był kościół parafialny w Świnicach Warckich – miejsce chrztu św. Siostry Faustyny Kowalskiej. Później zajrzeliśmy do Głogowca, w którym stoi dom świętej. Pielgrzymka do tych miejsc była bezpośrednim przygotowaniem do wprowadzenia relikwii św. Siostry Faustyny do naszego panteonu świętych i błogosławionych. Po południu przyjechaliśmy do Poznania, gdzie zobaczyliśmy m.in. piękny rynek, katedrę na Ostrowiu Tumskim (w jej podziemiach prawdopodobnie znajduje się grób Bolesława Chrobrego), oraz barokowy kościół farny.
Kolejnego dnia zawędrowaliśmy do prastarego Gniezna, gdzie zaczęła się historia polskiej państwowości. Nawiedziliśmy archikatedrę prymasowską, której najcenniejszym skarbem jest sarkofag z relikwiami św. Wojciecha oraz Drzwi Gnieźnieńskie (ukazane jest na nich życie i misyjna działalność św. Wojciecha).
Po opuszczeniu Grodu Lecha, naszym kolejnym celem stało się sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu. Centralnymi punktami naszego pobytu w tym miejscu były Msze święte i Apele Maryjne w bazylice, a także droga krzyżowa w Lesie Grąblińskim, miejscu objawień Matki Bożej. Wszystkich urzekło piękno i historia licheńskiego sanktuarium, a przede wszystkim niezwykła atmosfera modlitewna.
Śpiewem „O Maryjo, żegnam Cię…” zostawiliśmy za sobą Licheń, a naszym kolejnym celem, o charakterze bardziej turystycznym, stała się Kruszwica. Każdy słyszał o słynnej Mysiej Wieży i legendach, które wokół niej narosły, to też z ogromną ciekawością wspięliśmy się na szczyt baszty, gdzie rozciąga się przepiękna panorama na rozlewisko jeziora Gopło. Po skończonym zwiedzaniu przybraliśmy na nowo charakter pielgrzymów, bowiem zmierzaliśmy do Warszawy. Pierwszym przystankiem był Żoliborz. Tam w parafialnym kościele pw. św. Stanisława Kostki bł. ks. Jerzy Popiełuszko sprawował słynne Msze za Ojczyznę. Wspólnie otoczyliśmy grób męczennika, aby za jego wstawiennictwem wyjednać pokój i dobro dla Polski. Później sprzed Zamku królewskiego przeszliśmy do warszawskiej Archikatedry, miejsca gdzie złożone jest ciało naszego szczególnego patrona kard. Stefana Wyszyńskiego. W cichej modlitwie prosiliśmy Boga Ojca o chwałę ołtarzy dla niego. Była jeszcze chwila wolnego czasu, po której wyruszyliśmy do Radomia.
W przygotowaniu do 1050 rocznicy Chrztu Polski warto powrócić do źródeł „tych korzeni, z których wyrastamy”, jak mówił św. Jan Paweł II. Trzeba nam pamiętać, że fundamentem istnienia naszej Ojczyzny jest Chrystus i Maryja; ich to ślady staraliśmy się odnajdywać w każdym miejscu naszego pielgrzymowania.
Michał Kopciński