Pielgrzymka do sanktuariów Dolnego Śląska i wycieczka do Pragi 17-20.06.2015

W połowie czerwca odbyła się kolejna coroczna kilkudniowa wyprawa naszego Klubu Seniora. Były cele pielgrzymkowe i wycieczkowe.

Bardo Śląskie

Pierwszym etapem było Bardo Śląskie. Zwiedzaliśmy tam bazylikę Nawiedzenia NMP. Jest to trzynawowa świątynia o bogatym wnętrzu. W XV w. zniszczona pożarem, odbudowana dwa wieki później. W zakrystii znajdują się kunsztownie wykonane naczynia i szaty liturgiczne. Tytuł bazyliki mniejszej bardzka świątynia uzyskała w 2008 r. Szczególną czcią otaczana jest w niej figurka Matki Bożej Bardzkiej Strażniczki Wiary Świętej.

Wambierzyce

Do bazyliki Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin, patronki ziemi kłodzkiej prowadzi 56 schodów. Było to nie lada wyzwanie dla nas, seniorów, ale wszyscy daliśmy radę. 33 odpowiada latom życia Jezusa na ziemi, zaś 15 to czas życia Maryi przed macierzyństwem. Wewnątrz świątyni umieszczona jest w  głównym ołtarzu figura Matki Bożej z Jezusem na ręku. Dzieciątko w prawej dłoni trzyma ptaszka, zaś lewą sięga po owoc trzymany przez Maryję. Cała figura ubierana jest w bogate sukienki. W bazylice warto zwrócić uwagę na przepiękne obrazy, rzeźby i drewnianą, wiszącą ambonę.

Adrszpach

Jest to wielkie skalne miasteczko w Czechach. Piaskowiec pod wpływem erozji i przemian chemicznych wytworzył ciekawe formy, które sprawiają niesamowite wrażenie przebywania jakby w mieście.

Kutna Hora

Drugiego dnia oprócz pobytu w Adrszpach zwiedziliśmy także miasto Kutna Hora. Słynie ono z bogactw i klejnotów, które w nim przechowywano (słowo „kutna” oznacza skarbnicę). Nawiedziliśmy kościół św. Barbary, który z racji na swoje piękno został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Praga

Zwiedzanie Pragi zajęło nam cały dzień. Zaczęliśmy od szczegółowego zwiedzania wspaniałej praskiej  katedry oraz zamku. Następnie przeszliśmy Złotą Uliczką, która swą nazwę zawdzięcza temu, iż pierwotnie zamieszkiwali ją żydowscy złotnicy. Obecnie w kolorowych domostwach znajdują się galerie i sklepiki. Następnie swoje kroki skierowaliśmy na Most Karola – najstarszy most na Wełtawie w Pradze. Wybudowany został w 1357 r. na zlecenie króla Karola IV, stąd jego nazwa. Na balustradach mostu umieszczono rzeźby świętych m. in. Jana Nepomucena, jakoby na tym moście miał zostać stracony.

Byłoby dużo jeszcze do opowiadnia, chciałabym tam wrócić raz jeszcze. Atmosfera była wspaniała dzięki organizatorom: ks. Proboszczowi, ks. Karolowi, panu pilotowi i przewodnikowi Bogusławowi Murlakowi i panu kierowcy. Wspomnienia  zatrzymamy na długo w pamięci, warto było tam jechać.

autor wpisu: Krystyna Schab

(Wyjazd dofinansowany był przez Gminę Miasta Radomia)