Pielgrzymka młodzieży do sanktuarium w Zabawie 29.03.2016

W wielkanocny wtorek pięćdziesięcioosobowa grupa naszej młodzieży z księżmi proboszczem, Markiem i Krzysztofem udała się do rodzinnej parafii bł. Karoliny Kózkówny w podtarnowskiej Zabawie. Część podróży wypełniło obejrzenie filmu „Karolina” oraz nauka śpiewu pieśni o bł. Karolinie. W Zabawie pielgrzymów przywitał miejscowy proboszcz a zarazem kustosz sanktuarium bł. Karoliny, ks. Zbigniew Szostak. Usłyszeliśmy wiele, nieznanych nam dotąd szczegółów na temat życia, męczeństwa i kultu młodziutkiej polskiej świętej. Następnie uczestniczyliśmy w Eucharystii sprawowanej przez naszych księży. Homilię wygłosił ks. Krzysztof, a na zakończenie Mszy św. kustosz sanktuarium wręczył ks. proboszczowi relikwie Błogosławionej. Było też błogosławieństwo relikwiami i ich ucałowanie. Następnie, już w towarzystwie Karoliny w jej relikwiach, udaliśmy się do rodzinnego domu błogosławionej. Po zwiedzeniu miejsca, w którym żyła i wychowywała się bł. Karolina, poszliśmy w modlitewnym skupieniu szlakiem jej męczeństwa, na którym obecnie ustawionych jest czternaście stacji drogi krzyżowej, podpisanych wersetami Psalmu 16, który św. Jan Paweł II uczynił osnową homilii na beatyfikacyjnej Mszy św. Karoliny. Na początku tej drogi mogliśmy zobaczyć potężną, dziś już dwustuletnią gruszę, pod którą Karolina uczyła dzieci o Panu Jezusie, będąc dla nich prawdziwą katechetką. Szlak kończy się w miejscu męczeńskiej śmierci bł. Karoliny. Do Radomia wróciliśmy nie tylko z relikwiami bł. Karoliny, ale także z poczuciem serdecznej bliskości, może wręcz przyjaźni, z naszą nową patronką.