Relacja z pielgrzymki – dzień szósty (11.08.)

Dzień szósty ze Świdna do Okołowic, bardzo bogaty w przeżycia i urozmaicony. Najpierw niedzielna Msza św.: przewodniczenie i homilia – ks. Dariusz Laseczka, przewodnik glinickiej grupy 12A. Temat dnia wyznaczał dziś sakrament kapłaństwa. Konferencja wygłoszona z perspektywy „kapłana jutra”, naszego niezmordowanego kleryka Karola. Z konferencją na temat kapłaństwa połączył kl. Karol też osobiste świadectwo doświadczenia z ewangelizacji na Przystanku Jezus, który zakończył się tuż przed pielgrzymką. Po konferencji ożywiona dyskusja. Następny ważny moment to Włoszczowa: choć zmieniają się czasy i pokolenia, chyba zawsze już będzie wracała do nas wspomnieniem dramatycznego strajku licealnej młodzieży o prawo do krzyża i śpiewem ułożonej w tamtych dniach pieśni „Nie zdejmę krzyża z mojej ściany”. Dziś to wspomnienie, w nowym kontekście, może potrzebne jest nam także jako wyrzut sumienia…
Koronka dziś za kapłanów, w szczególności przeżywających kryzys. Po obiedzie trudny, piaszczysty etap, pomogło nam przejść słuchanie świadectwa  Mirka  Kolo Kolczyka, nawróconego narkomana oraz śpiewane piosenki. Ważny moment przed Sokołowicami: pielgrzymkowy „chrzest” tych co idą po raz pierwszy, w tym ks. Pawła, który wprawdzie już wiele pieszych pielgrzymek na Jasną Górę ma za sobą, ale w 12b szedł przecież po raz pierwszy J. Zakończyliśmy dzień Apelem poprowadzonym przez ks. Darka Laseczkę.

Rozmowa z br. Franciszkiem Niewiadomskim, najstarszym pielgrzymem 12B