Ruszyły Dni w Diecezjach. Benvenuto! 20.07.2016

Śmiało można powiedzieć, że wielkie święto młodych chrześcijan z całego świata – Światowe Dni Młodzieży – ruszyło z impetem. Zanim młodzi spotkają się z Papieżem Franciszkiem w Krakowie przez kilka dni będą gościli w diecezjach w całej Polsce w ramach tzw. Dni w Diecezjach. Mieszkając wśród nas poznają nasze zwyczaje, kulturę i doświadczą polskiej gościnności. Przede wszystkim razem będziemy dzielili się wiarą i wzajemnie uczyli jej przeżywania. Nasza parafia otworzyła swoje domy dla prawie czterdziestu młodych pielgrzymów z Włoch.

 Późnym popołudniem w środę, 20 lipca br., goście szczęśliwie dotarli na przykościelny plac. Od samego początku młodzi pielgrzymi i przyjmujące ich rodziny połączyła niesamowita serdeczna więź. Po przyjeździe goście mieli czas na chwilę odpoczynku i poznanie domowników, z którymi spędzą kilka kolejnych dni. Nie zabrakło czasu na wspólną kolację. Wieczorem wszyscy zgromadzili się w kościele na uroczystej Mszy św., w czasie której powitano pątników z Włoch. W Eucharystii uczestniczyła także młodzież i wierni z naszej wspólnoty. Swoją obecnością zaszczycili nas ks. bp Enrico Solmi z Włoch i ks. bp Piotr Turzyński.
W imieniu parafian gości powitał ks. kan. Andrzej Jędrzejewski. Przemawiając w ich rodzimym języku wyraził wdzięczność za przybycie na spotkanie z nami i papieżem Franciszkiem. – Bardzo serdecznie was witam i zapraszam do przeżywania tej wspólnoty wokół naszego Pana Jezusa Chrystusa, który mocno wierzymy, że w tych dniach będzie nas umacniał – mówił Ksiądz Proboszcz.
Również biskup pomocniczy diecezji radomskiej ks. bp Piotr Turzyński wyraził wdzięczność przybyłym za obecność, wspólną modlitwę. Dziękował także rodzinom za przyjęcie pielgrzymów do swoich domów: – Niech Pan Bóg da wszystkim błogosławieństwo za tę piękną gościnność. Niech nam wszystkim Pan Bóg da piękne dni i dobrze przeżycia po Światowych Dniach Młodzieży.
Homilię wygłosił ks. bp Enrico Solmi, ordynariusz diecezji parmeńskiej we Włoszech. Rozpoczynając swoje rozmyślania, hierarcha wyraził wdzięczność Bogu za osobę św. Jana Pawła II, dzięki któremu zrodziły się Światowe Dni Młodzieży: – Dziękujemy z całego serca Bogu za to, że przez osobę świętego papieża Jana Pawła II, przez wiele różnych dzieł, możemy dzisiaj w Kościele cieszyć się Światowymi Dniami Młodzieży i dać świadectwo tożsamości Kościoła. Jesteśmy tutaj na Mszy św. i możemy się cieszyć z tego faktu, że możemy być razem, że jesteśmy chciani i kochani przez Boga.
Biskup Parmy podkreślił, że poprzez Bożą miłość każdy z nas staje się młodym bez względu na faktyczny wiek. Wskazał, że Bóg kocha każdego z nas nie patrząc niezależnie czy jesteśmy młodzi, czy starsi, osobami świeckimi, czy duchownymi. Boża miłość jest identyczna dla wszystkich ludzi.
Każdy z nas ma w życiu swoje zadanie do spełnia, a które powierza nam Pan Bóg. Na powołanie, które jest darem Pana Boga, musimy dać konkretną odpowiedź – wskazywał biskup Solmi.
Kończąc homilię zwrócił uwagę, że tak, jak ziarno rzucone na ziemię przynosi swoje owoce, chleb, tak samo odpowiedź na zadania stawiane nam przez Boga powinna przynosić owoce nie tylko dla nas i naszych rodzin, ale całego świata.
Na koniec Mszy św. wybrzmiały dobrze nam znane słowa „Wznoszę swe oczy ku górom, skąd przyjdzie mi pomoc…”. Hymn Światowych Dni Młodzieży odśpiewano w języku polskim i włoskim.

info: Iza Kozłowska, Daria Skrok

Zdjęcia z przywitania pielgrzymów przed kościołem z profilu fc Radia Plus Radom