Z „12b” na Jasna Górę

Już po raz XXXIII wyruszyła Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę, a wraz z nią Pielgrzymi z Naszej parafii, ale także z parafii sąsiednich. Grupa 12B 6 sierpnia wystartowała na pielgrzymi szlak wraz z jej przewodnikiem Ks. Łukaszem Białasem. Pełni zapału i energii po błogosławieństwie udzielonym przez Ks. Proboszcza Andrzeja Jędrzejewskiego, ok. godziny 7:45 rozpoczęliśmy naszą wędrówkę do tronu Jasnogórskiej Pani.
Zanim opuściliśmy granice naszego miasta wzięliśmy udział we Mszy św., która odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Pogoda nam sprzyjała, było ciepło i słonecznie, chociaż wieczorem padał deszcz, który w tym roku towarzyszył nam dość często. Jednakże to nie było jakąś wielką przeszkodą, wielokrotnie uzbrojeni w płaszcze przeciwdeszczowe przemierzaliśmy kolejne kilometry. Wieczorami doskwierały nam plagi komarów, ale nie przeszkadzały nam one brać udziału w Pogodnym Wieczorku, odbywającym się codziennie. To właśnie, wtedy był czas na różne zabawy, tańce, konkursy, które pozwalały odreagować trud całego dnia i zakończyć go modlitwą i apelem.
Każdy dzień rozpoczynaliśmy Mszą św. kazania wygłaszał nie tylko ksiądz Łukasz, ale i diakoni: Łukasz Pyszczek i Grzegorz Opiela, a nawet gościnnie pojawił się i skierował do nas Słowo Boże Ks. Jacek Wieczorek. Pielgrzymowaliśmy mimo wszelkich niedogodności, odcisków i bólu nóg, gdyż cel był wieli – Jasnogórska Pani. Świadomi, że Pielgrzymka to czas rekolekcji w drodze, czas przemiany, obdarzaliśmy się życzliwością i uśmiechem, zaś zwroty Pan/Pani zamieniliśmy na Brat/Siostra, dzięki czemu czuliśmy się jak jedna wielka rodzina. Siły czerpaliśmy ze śpiewu, dzięki służbie muzycznej, która starała się rozweselać i umilać czas. Nie zabrakło też modlitwy takiej jak: Pacierz, Godzinki, Anioł Pański, Koronka do Miłosierdzia Bożego czy też Różaniec do Matki Bożej, a także codziennych konferencji o różnorodnej tematyce, między innymi o szukaniu własnego powołania, o życiu w rodzinie i czystości przedmałżeńskiej. Ponadto wielokrotnie w naszej grupie pojawiali się goście. Już pierwszego dnia odwiedził nas były wikariusz naszej parafii – Ks. Wiesław Janowski. Z ogromną serdecznością został przyjęty przez naszą grupę. Następnie zawitali do nas klerycy z Grodna na Białorusi. Przybliżyli nam oni jak wygląda nauka w seminarium w ich kraju, a na dodatek zabawiali nas śpiewem piosenek w ich ojczystym języku i piękną grą na gitarze. Wprowadzili bardzo miłą atmosferę i urozmaicili nasz pielgrzymi szlak. Kolejnego dnia pojawiła się u  nas Grupa Powołaniowa z WSD w Radomiu, z ojcem Maciejem Korczyńskim na czele. Dzięki nim dowiedzieliśmy się wiele o życiu duchownym, a zdobytą wiedzą mogliśmy wykorzystać w konkursach przeprowadzonych przez kleryków. Zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody. Mieliśmy też okazję spotkać Ks. Leszka Domagałę – kierownika I kolumny Pielgrzymki Radomskiej. Kolejny dzień wzbogacony został o konferencję Ks. Sławomira Adamczyka z Duszpasterstwa Rodzin, zaś po południu zawitały do nas siostry Marzena i Agata ze Zgromadzenia Córek św. Franciszka Serafickiego. Opowiedziały nam one krótką historię na temat życia zakonnego. Grupa 12B serdecznie też powitała Ks. Biskupa Adama Odzimka, który obserwował przemarsz wszystkich grup. Nie mogło też zabraknąć naszego Ks. Proboszcza, który odwiedził nas szóstego dnia. Całą drogę towarzyszyli nam też klerycy: Karol Kostecki, Wojtek i Marcin Pawłowscy. Chociaż byliśmy już wyczerpani i bardzo zmęczeni, to z wielką energią i entuzjazmem zmierzaliśmy ostatniego dnia najpierw na Mszę św. do Mstowa, potem na Przeprośną Górkę, na której wszyscy wzajemnie się przepraszaliśmy, aby potem bez żadnych urazów w sercu dotrzeć do tronu Jasnogórskiej Pani. Czym bliżej celu, tym sił i słońca było więcej. Z wielką radością, ze śpiewem na ustach przemierzyliśmy Aleje. Towarzyszyły nam tańce i oklaski. Grupa 12B z liczbą 130 pątników dotarła na Jasną Górę 13 sierpnia. Swoją wdzięczność wyraziliśmy piosenką grupy pod tytułem „Nasz Pan to wspaniały, wielki Bóg” , a następnie udaliśmy się do kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej, aby na kilka minut uklęknąć przed Jej tronem, podziękować i prosić o wszelkie łaski, wyrazić intencje, z którymi każdy z nas do Niej przybył. Dopiero wtedy poczuliśmy prawdziwe szczęście, na twarzach gościł uśmiech, ale też łzy wzruszenia. Wieczorem wzięliśmy udział we Mszy św. przygotowanej specjalnie dla pielgrzymów. Słowo Boże wygłosił do nas Ks. bp Kazimierz Ryczan. To właśnie, wtedy mieliśmy okazję jeszcze raz wyrazić nasze podziękowania za ten pielgrzymi trud i obiecać, że za rok znowu wrócimy do Naszej Kochanej Mateczki.
                                                                                                 Info: Sylwia P.